
Каква е Съдбата на Панелните Блокове у Нас
Панелните блокове, символ на масовото жилищно строителство в България през втората половина на 20-ти век, днес се сблъскват с множество предизвикателства.
Проблеми като износване на конструкцията, енергийна неефективност и трудности при финансирането на ремонти поставят множество бариери пред собствениците и държавата.
Статията ще разгледа какви са перспективите за обновяване и модернизация на панелните блокове, какви са предизвикателствата пред собствениците и държавата, и какви са успешните примери за трансформация на тези структури в съвременни и устойчиви жилища.
Панелните Блокове – Начин на Изграждане и Живот

Панелните блокове са многоетажни жилищни сгради, построени чрез използване на предварително произведени бетонни панели. Панелните блокове в България са построени по съветски модел и технологии, които са били широко разпространени в Източния блок през втората половина на 20-ти век.
Основният метод за строителство на тези сгради е известен като “пакетно-повдигаща система” (ППС). Тази технология включва предварително изготвени бетонни панели, които се произвеждат в заводи – Домостроителни комбинати и след това се транспортират до строителната площадка, където се сглобяват.
След Втората Световна Война, ППС се оказва ключов инструмент за справянето с жилищната криза, тъй като позволява по-бързо и ефективно изграждане на сгради. Освен това, то осигурява високо качество на строителството чрез използване на стандартизирани компоненти, произведени в контролирана фабрична среда.
Контрол на Качеството на Панелните Блокове
Производството на бетонните панели е следвало определени държавни строителни норми, като контролът върху качеството на бетона, армировката и свързващите елементи се извършвал от лаборатории, които измервали якостта на бетона и коректното изпълнение на армировката.
Механизираното производство на панелите в домостроителните комбинати е било гаранция за по-малък брой грешки и дефекти, възможни при традиционното строителство на място.
Така, въпреки бързите темпове, с които са произвеждани, бетонните панели успяват да докажат издържливостта си във времето и след две по-сериозни земетресения през 1977 и 1986 година.
Това обаче съвсем не значи, че са вечни. Животът на панелните блокове зависи от множество фактори, включително качеството на строителството, поддръжката, климатичните условия и други специфични обстоятелства.
Обикновено панелните блокове имат експлоатационен срок от около 50 до 70 години. Според специалист, ако са построени правилно и се поддържат редовно, те могат да останат безопасни и функционални и след този период.
Какво Гласи Наредба № 3 от 31 юли 2004 г.?
Наредба № 3 от 31 юли 2004 г., определя проектни експлоатационни срокове за различните видове строежи, включително жилищни сгради. Според тази наредба, проектният експлоатационен срок за жилищни сгради, изградени от панели, е 50 години.
Това означава, че според нормативната база в България, панелните блокове, построени преди повече от 50 години, теоретично са достигнали края на своя проектен експлоатационен срок.
Тази норматива подчертава необходимостта от редовна поддръжка на жилищните сгради и обновяването на тези, които са преминали дадения експлоатационен срок.
Какви са Проблемите След Изтичане на Срока на Панелните Блокове

През годините на експлоатация и след изтичане на експлоатационния срок на панелните блокове е важно да се извършват редовни инспекции и поддръжка, както и да се предприемат мерки за обновяване и модернизация, когато е необходимо.
Обикновено след изтичане на срока се наблюдават проблеми, свързани с конструкцията. Някои от тях са:
- корозия на армировката от влага и проникване на вода
- напукване и разпадане на бетона, особено при местата на свързване на панелите
- отлепване на фасадните части, което създава опасност за преминаващите хора
Други проблеми, които наблюдаваме при панелките са лоша термо- и хидро изолация, износване на сглобките на панелите и в някои случаи разместване на панелите при продължително слягане на сградата или земетресения.
Ще подчертаем и проблемът, за който често не се говори, но е всеобщо известен, а именно надграждането и незаконните преустройства. Много собственици премахват вътрешни стени или усвояват балкони, без да спазват конструктивните изисквания, което може да отслаби издържливостта на сградата.
Какво Включва Поддръжката на Панелките

Поддръжката на панелните блокове по време и след изтичане на експлоатационния живот включва укрепване на конструкцията, изолация, ремонт на инсталации и подобряване на общите части. Нека разгледаме с малко повече детайли гореспоменатите дейности:
Укрепване на kонструкцията
- Нужда от укрепване на конструкцията би следвало да бъде изискано от инженерни специалисти след обследване на сградата и установяване на напуквания, корозия на армировката и проблеми с фугите.
- Възможно е да се предприемат мерки за подсилване на фугите с модерни еластични материали.
- При наличие на корозия е възможна обработката с антикорозионни покрития.
- В някои случаи се добавят външни укрепващи конструкции за повишаване на устойчивостта на блока.
Изолация
- Фасадно саниране и външна топлоизолация
- Поставяне на хидроизолация на покрива. Това включва почистване и обновяване на водосточните тръби за предотвратяване на течове.
- Подмяна на стара дограма с модерна PVC или алуминиева за по-добра топло- и шумоизолация.
Ремонт/Подмяна на електро и ВиК инсталациите
- Електрическите инсталации, които са поставени при построяването на панелните блокове все по-малко удовлетворяват изискванията на по-високите стандарти за функционалност, сигурност и безопасност, необходими на съвременното общество. От изключителна важност е обновяването на електрическите табла и модернизирането на електрическите инсталации във всеки дом.
- Почистване или смяна на запушени и корозирали тръби с по-модерни и устойчиви тръби
Обновяване на общите части в сградата
- Ремонт на входове и стълбища – това може да включва подмяна на счупени плочки, измазване и боядисване на стените.
- Инсталиране на сензорно осветление за енергоспестяване
- Подмяна или ремонт на асансьорните съоръжения
- Изграждане на вентилационна система и инсталиране на противопожарни датчици
Социални и Организационни Мерки
- Поддръжката, реновирането и модернизирането на панелните блокове не може да се постигне без дейното участие на съседите и ясното им съзнание и желание за създаване на една по-сигурна и красива среда за живеене. Решаването на проблемите на панелните блокове изисква комбинация от технически ремонти на различни инфраструктурни единици, за които е необходима активна организация на живущите.
- Също така, съседите във всяка етажна собственост трябва да съблюдават преустройването на своите жилища в съответствие с мерките за сигурност на цялата сграда. Необходими са строги наказателни мерки при незаконно премахване на носещи стени или преустройства на балкони.
Има ли Панелки на Запад и Какво се Прави с Тях?


Противно на всеобщите вярвания, панелни блокове има и в Западна Европа. Те са строени между 50-те и 80-те години във Франция, Германия, Великобритания и Скандинавия. По-късно, в края на 90-те години и началото на 21 век, в много от тези страни се предприемат програми за тяхната модернизация, включващи саниране, енергийна ефективност и архитектурни подобрения.
През 90-те години в Германия например започва мащабна програма за реновиране на панелните жилища в източната част на страната. Старите сиви блокове са санирани със съвременни изолации, боядисани в свежи цветове и на някои са пристроени балкони.
Пример за това са панелните блокове в квартали като Марцан и Хеллерсдорф в Берлин, които са добре изглеждащи и желани жилищни комплекси.
Панелни блокове с модернизирани фасади, нови покривни конструкции, подновени асансьори, видеонаблюдение и поддържани междублокови пространства намираме също и във Франция, Великобритания, Дания и Швеция.
В някои от тези страни се предприемат програми за цялостното разрушаване на панелни жилищни комплекси и построяване на нови жилища, но това разбира се поражда много затруднения за хората, които живеят в тези блокове, тъй като често обезщетението, което получават е много ниско. Ярък пример за това е Heygate Estate във южната част на Лондон, където домовете си губят повече от 3000 човека.
В град Тарту в Естония, например, хрушчовките – 100-те панелни блока, построени по времето на Съветския съюз, получават около 50% субсидия по европейски и национални програми с цел изграждане на енергоспестяващи технологии, по-ефективно централно отопление и подобряване на инфраструктурата.
С Какви Проблеми се Сблъскват Българските Граждани при Реновирането на Панелките?

Както вече споменахме има необходимост от цялостна реновация на панелните жилища, а не само фасадно саниране след изтичане на експлоатационния срок на сградата. Но кои са главните проблеми, които стоят пред българските граждани на този етап? Това са някои от тях:
Липса на единодушие
Това е липсата на единодушие и организираност сред собствениците. Според данни на Евростат за 2022 г., около 85% от българите живеят в собствени жилища, докато 15% са наематели. Това съотношение показва, че България има един от най-високите дялове на жилищна собственост в Европейския съюз. За сравнение, средно в ЕС 69% от хората са собственици на дома си, а 31% са наематели.
Намирането на единодушие сред собствениците на панелни апартаменти е трудно, защото те имат различни финансови възможности, приоритети и дългосрочни интереси, докато наемателите просто искат по-добри условия без финансов ангажимент.
Различия в мненията водят до конфликти между живущите – някои искат подобрения, докато други не желаят да инвестират средства. Освен това, част от собствениците живеят в чужбина или рядко посещават имота, което затруднява събирането на необходимото мнозинство за вземане на решения.
Липсата на активна координация между всички страни прави процеса бавен и често невъзможен.
Финансови затруднения
Основната отговорност за реновирането на панелните сгради е на собствениците на апартаментите в тази сграда. Според закона за етажната собственост именно те трябва да поддържат и обновяват общите части на сградите.
Държавата и местните общини често предоставят субсидии и грантове за реновиране на панелни жилища. Това може да включва финансиране за енергийна ефективност, изолация, подмяна на водопроводни и електрически инсталации и други подобрения.
Съществуват Европейски фондове за финансиране на проекти за регионално развитие, но ниското им търсене у нас се дължи на бюрокрацията и липсата на ясни механизми за кандидатстване.
Най-реалистичното решение за момента остава комбинираното финансиране – собствениците поемат част от разходите, а за останалите се търси финансиране от ЕС или държавни програми и нисколихвени кредити.
Корупция и некачествено изпълнение
Липсва адекватен контрол върху фирмите, които се заемат с проектите за реновиране на панелните блокове, което от своя страна кара хората да се съмняват в ефективността на инвестицията.
Качеството на изпълнение на строителните работи също може да бъде проблем. Лошо изпълнени ремонти могат да доведат до допълнителни разходи и неудовлетвореност сред собствениците.
Програми на ЕС, за Които Може да Кандидатствате
Национален План за Възстановяване и Устойчивост
Националният план за възстановяване и устойчивост се финансира от Европейския съюз и предоставя възможност за 80% безвъзмездно финансиране на мерки за повишаване на енергийната ефективност в многофамилни жилищни сгради.
Повече информация за този план и възможностите за кандидатстване ще намерите на страницата на Министерството на регионалното развитие и благоустройството и на страницата на Столична Община.
Фонд за Справедлив Преход
Фондът за справедлив преход е ключов инструмент за подкрепа на териториите, които са най-силно засегнати от прехода към неутралност по отношение на климата, както и за предотвратяване на увеличаването на регионалните различия.
Средствата могат да се използват за енергийно обновяване на жилищни сгради в определени области на страната. За целта е необходимо е да се създаде сдружение на собствениците в съответната сграда, което да подаде заявление за участие в програмата.
Повече информация за одобрените области по този фонд ще намерите тук.
Програма LIFE
Програмата LIFE финансира проекти, насочени към опазване на околната среда и борба с изменението на климата. От особен интерес може да бъде подпрограмата за преход към чиста енергия, която цели улесняването на прехода към енергийно ефективна и възобновяема енергия.
Повече информация за тази програма ще намерите тук.
Фонд InvestEU
Фонд InvestEU, финансиран от Европейския съюз, се акцентира върху устойчивото развитие, малкия бизнес и иновациите. Фондът е действащ за периода на 2021 – 2027 г., а основната цел е подкрепата на инвестиции и осигуряване на достъп до финансиране за стимулиране на възстановяването, екологичния растеж, заетостта и благосъстоянието в цяла Европа.
Фондът включва устойчиви инвестиции в различни области, но в конкретния случай е интересен проектът за обновяване на сгради с акцент върху икономиите на енергия и интегрирането на сградите в свързани енергийни, складови, цифрови и транспортни системи.
Относно този фонд, прочетете повече на сайта на Министерството на Финансите.
